Přesčasy

Přesčasy jsou v ledním hokeji metodou určování vítěze a poražení hokejových zápasů, pokud bude hra po regulaci svázána. Mezi dvě hlavní metody patří období přesčasů (běžně označované jako přesčasy) a přestřelka.

Období přesčasů

Období přesčasů jsou období navíc nad rámec třetího regulačního období během hry, kde platí normální hokejová pravidla. Přestože se v minulosti hrála celá prodloužení, dnešní prodloužení jsou náhlá smrt, což znamená, že hra končí okamžitě, když hráč vstřelí gól.

Pro sezónu 1983-84 zavedla NHL pravidelné období přesčasů v délce pěti minut ve srovnání s dvaceti minutami regulačních období. Pokud pětiminutové prodloužení neskončilo skórováním, byla hra nerozhodná. Poznámka: Světová hokejová asociace využila 10minutové prodloužení pravidelné sezóny, stejně jako NHL před druhou světovou válkou.

V roce 1998 zavedla Americká hokejová liga pravidlo, že týmy budou hrát pět minutové prodloužení se čtyřmi bruslaři a brankářem, spíše než v plné síle (pět bruslařů), s výjimkou situací výhod pro dva hráče. V situaci dvoučlenné výhody bude tým s výhodou hrát s pěti hráči. Toto pravidlo bylo populární a v příští sezóně ho přijalo NHL a ECHL.

Pokud by prodloužení skončilo bodováním ani jedné ze stran, pak se týmy zúčastní „přestřelky“, která v případě remízy vede k náhlé smrti po třetím nebo pátém kole, v závislosti na lize.

Mats Sundin drží rekord u většiny gólů v prodloužení pravidelné sezóny s 15.

V play-off Stanley Cupu jsou prodloužení identická do regulačních období, kromě toho, že týmy nadále hrají přesčasová období, dokud není vstřelen gól, musí být stanoven vítěz a poražený. To může mít za následek, že hry budou mít několik prodloužení – nedávný zápas mezi Vancouver Canucks a Dallas Stars v play-off 2006–2007 měl čtyři prodloužení, než Vancouver skóroval. Joe Sakic má rekord v počtu gólů v prodloužení kariéry se sedmi. Zajímavé je, že tři z legendárních hráčů této hry, Mark Messier (109 zápasů play-off), Mario Lemieux (77 zápasů), a Gordie Howe (68 zápasů), nikdy nedali gól v prodloužení play-off. Prodloužení se hrají bez reklamních přestávek. p>

Přestřelka

Většina nižších lig (ECHL, Central, UHL) měla přestřelku, kde se na konci regulace používá přestřelka podobná formátu mezinárodního turnaje.

V roce 2000 však ECHL přijala prodloužení AHL čtyři proti čtyřem před přestřelkou.

V sezóně AHL 2004/05 následovala AHL vedení ECHL a přijal rozstřel pěti hráčů. Standardní rozstřel pěti hráčů se používá po prodloužení čtyři na čtyři pro všechny menší ligy v Severní Americe.

V návaznosti na vedení menších lig od 2005-06 sezóny končí NHL s exhibičními a pravidelnými zápasy remízou po pětiminutovém prodloužení přestřelkou. Tři bruslaři za tým střílí na nepřátelské brankáře, na rozdíl od pěti v mezinárodní a maloligová soutěž. Vítězem je prohlášen tým, který během svých tří střel získal nejvíce gólů. Pokud však oba týmy během přestřelky vstřelí stejný počet gólů, je zahájena přestřelka s náhlou smrtí, jako v mezinárodní soutěži. Oba týmy střídají trestné střílení, dokud jeden tým neskóroval a druhý ne, čímž vytvořil vítěze. Všichni hráči (kromě brankářů) na soupisce týmu musí střílet, než kterýkoli hráč může střílet dvakrát.

Přestřelka se nepoužívá v play-off pro žádnou severoamerickou malou ligu. Místo toho jsou 20 minutová prodloužení používá se, dokud není vstřelen jediný gól.

V soutěži hvězdných dovedností National Hockey League končí soutěž penaltovým rozstřelem známým jako Breakaway Relay.

Strategie

Strategie je považována za velmi důležitou při penaltových rozstřelech a přesilovkových nájezdech jak pro střelce, tak pro brankáře. Jak střelci, tak brankáři obvykle konzultují se svými spoluhráči a trenéry rady ohledně stylu hry soupeřova hráče. Střelci často berou v úvahu silné a slabé stránky brankáře (například rychlé uložení rukavice nebo hůlky), preferovaný styl brankování (například motýl nebo stand-up) a způsob vyzývání střelce. Brankáři často zvažují preference střelce, očekávaný úhel náběhu, patentovaný pohyb, který střelec běžně používá, a vyrovnanost střelce.

Většina střelců se pokouší překonat brankáře, aby vytvořila lepší šanci na skórování. Příkladem hráčů, kteří tuto strategii běžně používají, jsou útočník Minnesota Wild Mikko Koivu a útočník Tampa Bay Lightning Martin St. Louis. Není však neobvyklé, že střelec jednoduše střílí na otvor bez dekingování. To se běžně označuje jako ostřelování.To se nejčastěji provádí, když brankář vyzve střelce tím, že mu dá otevřenou díru (tím, že drží rukavici, vycpávku nebo hůl z pozice nebo je mimo zdravou pozici branky dohromady, aby pokoušel střelce namířit na daný otvor) . Útočník z Vancouveru Canuck Markus Naslund a bývalý útočník NHL Brett Hull se běžně označují jako odstřelovači. Velmi zřídka může střelec pořídit střelu nebo střelu zápěstím z bodu nebo horní části slotu. To se provádí téměř výlučně, když má střelec vysokou důvěru ve svůj zásah, nebo se pokusí překvapit brankáře. Útočník Minnesota Wild Brian Rolston a obránce Anaheim Mighty Ducks Chris Pronger úspěšně využili tuto strategii. Ve skutečnosti se Prongerovi podařilo tuto strategii využít ve finále Stanley Cupu 2006 při penaltovém rozstřelu proti brankáři Caroliny Hurricanes Camu Wardovi.

Vybrané soutěže o prodloužení play-off

• 24. března 1936 – Mud Bruneteau z Detroitu končí nejdelší play-off Stanley Cupu, kdy vstřelil jediný gól této hry, když zvítězil nad Montreal Maroons 1: 0. Gól přišel 16:30 do šestého prodloužení, celkem tedy 116: 30 prodloužení. Tato hra měla pouhé 3:30 na ekvivalent odehrání tří her back-to-back-to-back.
  • 23. dubna 1950 – Pete Babando skóroval na 28 : 31 prodloužení, aby Detroit Red Wings zvítězil 4: 3 v sedmé hře finále Stanley Cupu nad New York Rangers. Bylo to poprvé, co sedmá hra finálové série šla do prodloužení.
  • 21. dubna 1951 – Bill Barilko skóroval v 2:53 přesčasu, aby získal Toronto Maple Leafs zvítězil 3: 2 v pátém zápase finále Stanley Cupu nad Montreal Canadiens. Všech pět her v sérii vyžadovalo rozhodnutí o prodloužení.
  • 16. dubna 1954 – Tony Leswick skóroval v 4:20 prodloužení, aby získal Detroit Red Wings 2-1 vyhrát v sedmé hře finále Stanley Cupu nad Montreal Canadiens. Od té doby žádná sedmá hra finálové série nešla do prodloužení.
  • 23. dubna 1964 – Bobby Baun z Toronta Maple Leafs vsadil vítěze hry proti Detroitu 1:43 do prodloužení ve hře 6 finále. Cíl je pozoruhodný, protože Baun si zlomil kotník dříve ve hře. Bylo to zamrzlé a podlepené a Baun se vrátil na led, aby vstřelil vítězný gól.
  • 10. května 1970 – Jedním z nejsmazatelnějších okamžiků v historii sportu je pohled na Cíl „v útěku“ Bobbyho Orra, který ve finále Stanley Cupu vyhrál Boston Bruins vítězstvím 4: 3 a čtyřmi utkáními St. Louis Blues.
  • 14. května 1977 – Jacques Lemaire vstřelil svůj druhý ze 3 gólů v prodloužení kariéry v play off, aby porazil Boston Bruins 2: 1, což Montreal Canadiens umožnilo vyhrát finále série Stanley Cupu 4: 0.
  • 24. května 1980 – Bob Nystrom z New York Islanders vstřelil branku Stanley Cupu v 7:11 prodloužení a v šesti zápasech vyřadil Philadelphia Flyers.
  • 10. dubna 1982 – „Zázrak v Manchesteru“ – nováček Daryl Evans dává Los Angeles Kings výhru 6: 5 nad Edmonton Oilers v čase 2:35 přesčasu. Kings se po druhé třetině hry utkali s Oilers 5: 0. 3 semifinále divize Smythe. Toto stále zůstává velké první návrat do play-off v historii NHL.
  • 12. května 1986 – gól Doug Wickenheiser za prodloužení dává St. Louis Blues vítězství 6: 5 nad Calgary Flames v Hra 6 finále Campbell Conference. Gól, známý jako „Monday Night Miracle“, završil návrat 5: 1, o to působivější, že všechny čtyři góly byly v posledních deseti minutách třetí třetiny vstřeleny.
  • 18. května 1986 – Gól Briana Skrudlanda ukončil nejkratší prodloužení v historii NHL za pouhých 9 sekund. Vítězný gól přinesl Montrealu Canadiens vítězství 3: 2 nad Calgary Flames ve hře 2 finále Stanley Cupu.

• 18. dubna 1987 – Pat LaFontaine z New York Islanders dává gól proti Washingtonu Capitals v 68:47 prodloužení, čímž končí nejdelší zápas sedmi v historii play-off NHL. Brankář Islanders Kelly Hrudey provedl rekordních 73 zákroků. Podívejte se na velikonoční epopej.
  • 15. května 1990 – Poté, co Petr Klima téměř nehrál v prodloužení, vešel z lavičky pozdě v trojnásobném prodloužení a téměř okamžitě skóroval, aby ukončil nejdelší prodloužení v NHL Historie finále. Cílem bylo dát Edmonton Oilers vítězství 3: 2 nad Bostonem Bruins v 1. hře finále Stanley Cupu a připravit tak půdu pro pátý pohár Oilers za posledních sedm let.
  • 1993 – Po prohře v prodloužení hry 1 semifinále divize Adams s Quebecem Nordiques vyhrál Montreal Canadiens 10 po sobě jdoucích prodloužení na cestě k zisku Stanley Cupu.
  • 30. dubna 1994 – Pavel Bure skóroval 2:20 do druhého prodloužení sedmého utkání úvodního kola vancouverské série play-off s Calgary.Toto vítězství přineslo týmu Vancouver Canucks tři po sobě jdoucí prodloužení nad favorizovaným Calgary Flames, který promarnil vedení série 3: 1.
  • 27. května 1994 – Stephane Matteau končí Východní konferenci Finále s úvodním gólem nováčkovského brankáře Martina Brodeura v New Jersey. Byl to Matteauův druhý gól v prodloužení série a vyprovokoval New York Rangers k jejich prvnímu finálovému vystoupení po patnácti letech.
  • 10. června 1996 – Uwe Krupp se stal dvanáctým hráčem v historii NHL, který zakončil finále Stanley Cupu přesným prodloužením, které přineslo Colorado Avalanche výhru 1: 0 a losování Florida Panthers. li>
  • 19. června 1999 – Brett Hull skóroval, když ve třetím OT ve hře šest zbýval 5:09 a vyhrál Stanley Cup za Dallas Stars nad Buffalo Sabres.
  • 10. června 2000 – Jason Arnott skóroval u brankáře Dallasu Stars Eda Belfoura ve druhém prodloužení hry 6 a dal New Jersey Devils druhý Stanley Cup.
  • 11. dubna 2007 – Roberto Luongo, brankář týmu Vancouver Canucks, hraje a vyhrává svůj první zápas v play-off kariéry a provedl 72 zákroků, což je plachý rekord Kelly Hrudey; hra by byla šestá nejdelší, kdy by šla do čtyřnásobného prodloužení. Henrik Sedin vstřelil vítězný gól.

Nejdelší prodloužení NHL

Toto je seznam nejdelších prodloužení National Hockey League (NHL).

68:52 New York Rangers 1 – 2 Montreal Canadiens březen 28, 1930 Gus Rivers
68:47 New York Islanders 3 – 2 Washington Capitals 18. dubna 1987 †† Pat LaFontaine
65:43 New Jersey Devils 0 – 1 Buffalo Sabres 27. dubna, 1994 Dave Hannan
61:09 Montreal Canadiens 3 – 2 Detroit Red Wings 27. března 1951 Mauri ce Richard
54:51 Dallas Stars 2-1 Buffalo Sabres červen 19., 1999 ** † Brett Hull
54:47 Detroit Red Wings 3 – 2 Carolina Hurricanes 8. června 2002 * Igor Larionov
54:41 New York Rangers 2–1 Washington Capitals květen 2. 2012 Marian Gáborík
53:54 Philadelphia Flyers 3 – 2 Toronto Maple Leafs 16. dubna 2003 Mark Recchi
53:50 Chicago Black Hawks 3-2 Montreal Canadiens 9. dubna 1931 * Cy Wentworth
52:12 Montreal Canadiens 1 – 2 Chicago Black Hawks 26. března 1961 Murray Balfour
52:08 Boston Bruins 3 – 4 Chicago Blackhawks 12. června 2013 * Andrew Shaw
51:49 De troit Red Wings 2 – 1 Montreal Canadiens 1. dubna 1937 Hec Kilrea

* finále finále Stanley Cupu ** vítězný gól Stanleyho poháru † branka na gól † Series 7

Pozoruhodná malá liga prodloužení

AHL

Pět her AHL narazilo na čtvrté prodloužení.

SNS – muži OUA

York Lions a Lakehead Thunderwolves šli do čtvrtého prodloužení (50:47 minut přesčasu) dne 15. února 2007 v Thunder Bay v Ontariu. rozhodnout o vítězi v hokejové akci play off OUA mužů. Lakehead vyhrál zápas na 13sekundové hranici čtvrtého prodloužení, když Michael Wehrstedt porazil brankáře Lions Kevina Druceho s vítězem v maratonu 3: 2. Oba brankáři zářili pro své týmy, protože Druce provedl pozoruhodných 82 zákroků, zatímco Chris Whitley 54 pro Lakehead.

ECHL

Zápas mezi Louisianou IceGators a Greenville 5. května 2000 (SC) Grrrowl trval 61:24 prodloužení, Grrrowl zvítězil 3: 2.