Czy złote medale olimpijskie to prawdziwe złoto?

Projekt medali olimpijskich zmienia się co roku. Złoty medal jest wykonany ze srebra próby 925 pokrytego złotem. (Cedric Sonrel)

Oprócz prestiżu związanego z wygraną na igrzyskach olimpijskich zwycięzca otrzymuje złoty medal. Kiedyś złote medale olimpijskie były prawdziwym złotem. Jednak ostatni raz solidny złoty medal został przyznany na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Współczesne złote medale olimpijskie są wykonane ze srebra, które zostało pokryte prawdziwym, litym złotem.

Regulamin dotyczący złotych medali

Narodowy Komitet Olimpijski (NOC) pozwala na dużą swobodę w produkcji projekt medali olimpijskich, ale są pewne zasady i przepisy, które narzucają.

Oto zasady dotyczące złotych medali:

• Złote medale są przyznawane za pierwsze miejsce.
  • Złoty medal ma co najmniej 60 mm średnicy.
  • Każdy złoty medal olimpijski ma co najmniej 3 mm grubości.
  • Złoty medal składa się ze srebrnych , która musi być klasy co najmniej 0,925 (srebro 925).
  • Każdy złoty medal pokryty jest co najmniej 6 gramami czystego prawdziwego złota.
  • Nazwa sportu olimpijskiego to napisane na medalu.
  • Każde miasto-gospodarz projektuje swoje medale, ale NKOl decyduje, czy projekt zostanie zaakceptowany.
  • Miasto-gospodarz jest odpowiedzialne za wybicie medali olimpijskich.

Przed olimpijską złotą medą l

Złoty medal nie zawsze był nagrodą za zwycięstwo na olimpiadzie. Tradycja przyznawania złotych, srebrnych i brązowych medali sięga letnich igrzysk olimpijskich 1904 w St. Louis w stanie Missouri w USA. Na igrzyskach olimpijskich w 1900 roku przyznawano puchary lub trofea. Medale zostały wręczone na igrzyskach olimpijskich w Atenach w Grecji w 1896 roku, ale nie było złotego medalu.

Zamiast tego zdobywca pierwszego miejsca otrzymał srebrny medal i gałązkę oliwną, a zdobywcy drugiego miejsca otrzymali laur gałąź i medal miedziany lub medal brązowy. Nagrodą za zwycięstwo na starożytnych igrzyskach olimpijskich był wieniec oliwny wykonany z dzikich gałązek oliwnych splecionych w okrąg lub podkowę. Uważa się, że nagroda została wprowadzona przez Heraklesa jako nagroda za zwycięstwo w biegu na cześć boga Zeusa.