Túlóra

A túlóra a jégkorongban a jégkorong mérkőzések győztesének és vesztesének meghatározására szolgál, ha a szabályozás után meccset kötnek. Két fő módszer a túlórák (általában túlóráknak nevezik), és a lövöldözés.

Túlóra periódusok

A túlórák a játék harmadik szabályozási periódusát meghaladó extra időszakok, ahol normál jégkorong szabályok érvényesek. Bár korábban teljes hosszúságú hosszabbításokat játszottak, a túlórák manapság hirtelen halálnak minősülnek, ami azt jelenti, hogy a játék azonnal véget ér, amikor egy játékos gólt szerez.

Az 1983–84-es szezonban az NHL bevezette a alapszakasz öt perc hosszabbítás, szemben a szabályozási időszak húsz percével. Ha az ötperces hosszabbítás pontszerzés nélkül zárult, a játék döntetlen volt. Megjegyzés: A Jégkorong Világszövetség 10 perces alapszakaszi hosszabbítást használt, akárcsak a második világháború előtti NHL.

1998-ban az Amerikai Jégkorong Liga bevezett egy szabályt, amelyben a csapatok az ötössel játszanak. perces hosszabbítás négy korcsolyázóval és kapussal, nem teljes erővel (öt korcsolyázó), kivéve két ember előnyös helyzeteit. Két ember előnye esetén az előnyben lévő csapat öt játékossal játszik. A szabály népszerű volt, és az NHL és az ECHL a következő szezonban elfogadta.

Ha a hosszabbításnak egyik fél sem szerez gólt, akkor a csapatok részt vesznek egy “szétlövésen”, amely hirtelen halálhoz vezet, ha holtversenyben a bajnokságtól függően a harmadik vagy az ötödik forduló után.

Mats Sundin 15-tel tartja az alapszakasz legtöbb hosszabbítási góljának rekordját.

A Stanley Kupa rájátszásában a hosszabbítás időszaka azonos a szabályozási időszakokra, azzal a különbséggel, hogy a csapatok továbbra is hosszabbításokat játszanak, amíg gólt nem szereznek, mivel győztest és vesztest kell meghatározni. Ez azt eredményezheti, hogy többszörös hosszabbítási periódusok játszódnak le – a Vancouver Canucks és a Dallas Stars közelmúltbeli meccsén a 2006–2007 közötti rájátszásban négy hosszabbítás volt, mielőtt Vancouver gólt szerzett volna. Joe Sakic rendelkezik a legtöbb karrier-rájátszás hosszabbítás góljával, héttel. Érdekesség, hogy a játék három legendás játékosa, Mark Messier (109 rájátszásmérkőzés), Mario Lemieux (77 mérkőzés) és Gordie Howe (68 meccs) soha nem szerzett rájátszásbeli hosszabbítás gólt. A hosszabbításokat reklámszünetek nélkül játsszák.

Lövés

A legtöbb alacsonyabb szintű kisebb bajnokságban (ECHL, Central, UHL) szerepelt egy lövöldözés, ahol a szabályozás végén a nemzetközi bajnokság formátumához hasonló lövöldözést használnak.

2000-ben azonban az ECHL átvette az AHL négy-négy hosszabbítását a lövöldözés előtt.

A 2004–2005-ös AHL-szezonban az AHL követte az ECHL vezetését és elfogadta az ötfős szétlövést. A szokásos ötfős szétlövést négy-négy hosszabbítás után használják Észak-Amerika összes kisebb bajnokságában.

A kisebb bajnokságok vezetését követően a 2005–2006 szezonban az NHL befejezi a kiállítást és az alapszakaszbeli meccseket, amelyek az ötperces hosszabbítás után egy lövöldözős játékkal vannak összekötve. Csapatonként három korcsolyázó lő az ellenfél kapusaira, szemben az öt játékossal. nemzetközi és kisebb ligás verseny. A három lövés során a legtöbb gólt szerző csapatot nyilvánítják nyertesnek. Ha azonban mindkét csapat ugyanannyi gólt szerez a lövöldözés során, akkor hirtelen halálos lövöldözés kezdődik, mint a nemzetközi versenyben. A csapatok váltogatnak tizenegyes lövéseket, amíg az egyik csapat gólt nem szerez, a másik pedig nem, így győztest produkál. A csapat listáján szereplő összes játékosnak (kivéve a kapusokat) le kell lőnie, mielőtt bármelyik játékos kétszer lőhet.

A szétlövést egyetlen észak-amerikai kisebb bajnokságban sem használják a rájátszásban. Ehelyett 20 perces hosszabbítások egyetlen gól megszerzéséig használjuk.

Az Országos Jégkorong Liga All-Star ügyességi versenyén a verseny egy Breakaway Relay néven ismert büntetőpárbajjal zárul.

Stratégia

A stratégiát nagyon fontosnak tartják a tizenegyes lövések és a hosszabbítások során mind a lövő, mind a kapus számára. A lövők és a kapusok is rendszeresen konzultálnak csapattársaikkal és edzőikkel, hogy tanácsot kapjanak az ellenfél játékstílusáról. A lövők gyakran figyelembe veszik a kapus erősségeit és gyengeségeit (például gyors kesztyű vagy botvédés), az előnyben részesített kapusstílust (például pillangó vagy felállás) és a lövő kihívásának módját. A kapusok gyakran figyelembe veszik a lövő lövéspreferenciáját, elvárt támadási szög, egy szabadalmaztatott mozdulat, amelyet a lövő általában használ, és egyenletes kézilabdája.

A legtöbb lövő megpróbálja kihúzni a kapust annak érdekében, hogy jobb pontszerzési esélyt teremtsen. A Minnesota Wild támadója, Mikko Koivu és a Tampa Bay Lightning támadója, Martin St. Louis olyan játékosok példája, akik gyakran használják ezt a stratégiát. Azonban nem ritka, hogy egy lövő dekkolás nélkül egyszerűen lő egy nyílásért. Ezt általában mesterlövésznek nevezik.Ezt leggyakrabban akkor hajtják végre, amikor a kapus kihívja a lövőt egy nyitott lyuk megadásával (egy kesztyű, párna vagy pálca tartása a helyzetben vagy a kapu hangzásának hiánya), hogy a lövőt az adott nyílás céljára csábítsa. . A Vancouver Canuck támadóját, Markus Naslundot és az NHL korábbi támadóját, Brett Hullt mesterlövésznek nevezik. Nagyon ritkán egy lövő készíthet pillanatfelvételt vagy csuklót a rés pontjáról vagy tetejéről. Ezt szinte kizárólag akkor hajtják végre, amikor egy lövő vagy nagyon bízik a lövésében, vagy meglepetéssel megpróbálja elkapni a kapust. Brian Rolston, a Minnesota Wild támadója és az Anaheim Mighty Ducks védője, Chris Pronger egyaránt sikeresen alkalmazta ezt a stratégiát. Valójában Prongernek sikerült ezt a stratégiát alkalmazni a Stanley Kupa döntőjében a Carolina Hurricanes kapusának, Cam Wardnak ítélt büntetővel.

Válogatott rájátszásbeli hosszabbítás versenyek

• március 24, 1936 – Detroit Mud Bruneteau befejezi az eddigi leghosszabb Stanley Kupa rájátszás meccset, és a meccs egyetlen gólját szerezte a Montreal Maroons elleni 1–0-s győzelemben. A gól 16: 30-ra érkezett a hatodik hosszabbításra, a hosszabbítás összesen 116: 30 volt. A játék csupán 3: 30-ra volt elmaradva attól, hogy három játékot egymás ellen játszottunk.
  • 1950. április 23. – Pete Babando 28 : Hosszabbítás 31: 4-3-as győzelmet aratott a Detroit Red Wings a Stanley Kupa döntőjének hetedik mérkőzésén a New York Rangers ellen. Ez volt az első alkalom, hogy a Final Series hetedik meccse hosszabbításba került.
  • 1951. április 21. – Bill Barilko 2: 53-nál szerzi a hosszabbítás eredményét, így a Toronto Maple Leafs 3-2-es győzelmet aratott a Stanley Kupa döntőjének ötödik meccsén a Montreal Canadiens ellen. A sorozat mind az öt mérkőzésének hosszabbításra volt szüksége.
  • 1954. április 16. – Tony Leswick a hosszabbítás 4: 20-kor szerez gólt, így a Detroit Red Wings 2-1 győzelem a Stanley Kupa döntőjének hetedik mérkőzésén a Montreal Canadiens ellen. A Final Series egyetlen hetedik meccse sem ment túlórára azóta.
  • 1964. április 23. – Bobby Baun, a Toronto Maple Leafs játékosa a Detroit ellen 1: 43-ra hosszabbító játékidőt hosszabbít. a döntő 6. játékában. A gól azért figyelemreméltó, mert Baun a játék elején korábban eltörte a bokáját. Megfagyott és megragadt, és Baun visszatért a jégre, hogy megszerezze a győztes gólt.
  • 1970. május 10. – A sporttörténelem egyik legkitörhetetlenebb pillanata a Bobby Orr “s” in flight “gól, amely a Boston Bruins csapatának 4-3-as győzelmet és a St. Louis Blues négy meccses seprését eredményezte a Stanley Kupa döntőjében.
  • 1977. május 14 – Jacques Lemaire megszerezte a karrier-rájátszás harmadik hosszabbításaiból kitűzött második gólját, így 2–1-re legyőzte a Boston Bruins csapatát, így a Montreal Canadiens 4–0-ra megnyerte a Stanley Kupa döntős sorozatát.
  • 1980. május 24. – Bob Nystrom, a New York Islanders csapatából a Stanley Kupa kapus gólja 7: 11-nél a hosszabbítás során hat mérkőzésen kiesett a Philadelphia Flyers csapatából.
  • 1982. április 10. – “Csoda a Manchesteren” – Rookie Daryl Evans a Los Angeles Kings csapatának 6: 5-ös győzelmet arat az Edmonton Oilers ellen a hosszabbítás 2: 35-kor. A Kings a meccs második játékrészét követően 5: 0-ra lemaradt az Oilersről. A Smythe Division elődöntőinek 3. Ez továbbra is nagy Az egyjátékos rájátszás visszatérése az NHL történetében.

• 1986. május 12. – Doug Wickenheiser túlórás góljával a St. Louis Blues 6–5-re győzött a Calgary Flames ellen A Campbell Konferencia Döntőjének 6. mérkőzése. A “Hétfő esti csoda” néven ismert gól 5-1-es visszatérést tett lehetővé, annál is lenyűgözőbbé tette, hogy mind a négy visszatérési gól a harmadik harmad utolsó tíz percében született.
  • 1986. május 18. – Brian Skrudland gólja az NHL történetében a legrövidebb hosszabbítást mindössze 9 másodperc alatt fejezi be. A győztes gól 3-2-es győzelmet aratott a Montreal Canadiens ellen a Calgary Flames ellen a Stanley Kupa döntőjének 2. játékában.
  • 1987. április 18 – Pat LaFontaine, New York Islanders gólt szerez a Washington Capitals ellen a hosszabbítás 68: 47-kor, amely az NHL rájátszásának története leghosszabb hetedik mérkőzésének végét jelenti. Kelly Hrudey, a Islanders kapusa rekord 73-at ment. Lásd a Húsvéti eposzt.
  • 1990. május 15. – Miután alig játszott hosszabbításban, Petr Klima a hármas hosszabbításban késve jött le a kispadról, és szinte azonnal gólt szerzett, hogy befejezze az NHL leghosszabb hosszabbítását. Döntők története. A gól 3–2-es győzelmet aratott az Edmonton Oilers csapatának a Boston Bruins ellen a Stanley Kupa döntőjének 1. játékában, ezzel megalapozva az Oilers „hét év ötödik kupáját”. > 1993 – Miután az Adams divízió elődöntőjének 1. meccsében hosszabbításban veszített a Quebec Nordiques ellen, a Montreal Canadiens 10 egymást követő hosszabbításos meccset nyer tovább a Stanley Kupa megszerzéséig.
  • 1994. április 30. – Pavel Bure 2: 20-ra rúg a Vancouver Calgary rájátszás-sorozatának nyitó fordulójának hetedik meccsének második hosszabbításában.A győzelem a Vancouver Canucks három egymást követő hosszabbításbeli győzelmét aratta a favorizált Calgary Flames ellen, amely 3-1-es sorozatbeli vezetést pazarolt el.
  • 1994. május 27. – Stephane Matteau befejezte a Keleti Konferenciát Döntő egy átfogó góllal New Jersey újonc kapusán, Martin Brodeuron. Ez volt Matteau második hosszabbítás gólja a sorozatban, és a New York Rangers csapatát tizenöt év után az első döntőbe léptette.
  • 1996. június 10. – Uwe Krupp az NHL történelmének 12. játékosa lett, aki hosszabbítással zárta a Stanley Kupa döntőjét. A Colorado Avalanche 1–0-s győzelmet aratott, és a floridai Panthers söpört.
  • 1999. június 19. – Brett Hull 5: 09-gyel szerez gólt a harmadik játékrészben a hatodik mérkőzésen, és ezzel megnyeri a Dallas Stars Stanley-kupáját a Buffalo Sabres ellen.
  • 2000. június 10 – Jason Arnott gólt szerzett a Dallas Stars kapusának, Ed Belfournak a 6. mérkőzés második hosszabbításában, ezzel megszerezte a New Jersey Devils második Stanley-kupáját.

• 2007. április 11 – Roberto Luongo, a Vancouver Canucks kapusa, pályafutása első rájátszási meccsét játssza és megnyeri, 72 mentéssel, félénken tartva Kelly Hrudey rekordját; a játék az eddigi 6. leghosszabb lenne, négyszeres hosszabbítással járna. Henrik Sedin szerezte a győztes gólt.

Az NHL leghosszabb hosszabbításai

Ez a lista a leghosszabb Nemzeti Jégkorong Liga (NHL) hosszabbítás meccseiről.

Túlóra hossza
(perc: sec)
idegenbeli csapat pontszám hazai csapat dátum gólszerző
116: 30 Detroit Red Wings 1 – 0 Montreal Maroons 1936. március 24. Mud Bruneteau
104: 46 Boston Bruins 0 – 1 Toronto Maple Leafs 1933. április 3. † Ken Doraty
92:01 Philadelphia Flyers 2 – 1 Pittsburgh Penguins május 4-én, 2000 Keith Primeau
80:48 Anaheim Mighty Ducks 4 – 3 Dallas Stars 2003. április 24. Petr Sykora
79:15 Pittsburgh Penguins 3 – 2 Washington Capitals 1996. április 24. Petr Nedved
78:06 Dallas Stars 4 – 5 Vancouver Canucks 2007. április 11. Henrik Sedin
70:18 Toronto Maple Leafs 3 – 2 Detroit Red Wings 1943. március 23. Jack McLean
69:03 San Jose Sharks 1 – 2 Dallas Stars 2008. május 4. † Brenden Morrow
68:52 New York Rangers 1 – 2 Montreal Canadiens március 1930, 28. Gus Rivers
68:47 New York-i lakosok 3 – 2 Washington Capitals 1987. április 18. †† Pat LaFontaine
65:43 New Jersey Devils 0 – 1 Buffalo Sabres április 27., 1994 Dave Hannan
61:09 Montreal Canadiens 3 – 2 Detroit Red Wings 1951. március 27. Mauri ce Richard
54:51 Dallas Stars 2 – 1 Buffalo Sabres június 1999. 19. ** † Brett Hull
54:47 Detroit Red Wings 3 – 2 Carolina Hurricanes 2002. június 8. * Igor Larionov
54:41 New York Rangers 2 – 1 Washington Capitals május 2012. 2. 2 Marian Gaborik
53:54 Philadelphia Flyers 3 – 2 Toronto Maple Leafs 2003. április 16. Mark Recchi
53:50 Chicago Black Hawks 3 – 2 Montreal Canadiens 1931. április 9. * Cy Wentworth
52:12 Montreal Canadiens 1 – 2 Chicago Black Hawks 1961. március 26. Murray Balfour
52:08 Boston Bruins 3 – 4 Chicago Blackhawks 2013. június 12. * Andrew Shaw
51:49 De troit vörös szárnyak 2 – 1 Montreal Canadiens 1937. április 1. Hec Kilrea

* Stanley Kupa döntő mérkőzések ** Stanley Kupa győztes gól † Sorozatos gól †† 7. játék

Nevezetes kisebb bajnokság hosszabbítások

AHL

Öt AHL-meccs futott a negyedik hosszabbításra.

(perc: sec)
idegenbeli csapat pontszám hazai csapat dátum
74:56 Houston Eros 1 – 2 Hamilton Bulldogs 2003. május 30.
74:08 rochesteri amerikaiak 2 – 3 New Haven Nighthawks 1982. április 10.
62:42 Syracuse Stars 3 – 2 Cleveland Barons 1938. április 4.
61:46 Cleveland Barons 2 – 3 Pittsburgh Hornets 1953. április 14.
60:17 Nova Scotia Oilers 4 – 3 Maine Mariners 1985. április 11.

FÁK – OUA férfiak

York Lions and Lakehead A Thunderwolves negyedik hosszabbításra jutott (50:47 perc a hosszabbításból) 2007. február 15-én Thunder Bay-ben, Ontario. győztesnek dönteni az OUA férfi rájátszás jégkorong-akciójában. A Lakehead nyerte a meccset a negyedik hosszabbítás 13 másodperces jelzésével, amikor Michael Wehrstedt 3-2 maratonon legyőzte a győztes Kevin Druce oroszlán kapust. Mindkét kapus ragyogott a csapatában, hiszen Druce figyelemre méltó 82 védést, míg Chris Whitley 54-et ért el a Lakehead számára.

ECHL

2000. május 5-i meccs a Louisiana IceGators és Greenville között (SC) A Grrrowl 61:24 hosszabbításig tartott, a Grrrowl nyert 3-2-re.