Prelungiri

Prelungirile, în hochei pe gheață, sunt o metodă de determinare a câștigătorului și a învinsului meciurilor de hochei pe gheață în cazul în care un joc este egal după regulament. Două metode principale includ perioada de ore suplimentare (denumită în mod obișnuit ore suplimentare) și împușcăturile.

Perioadele de ore suplimentare

Perioadele de ore suplimentare sunt perioade suplimentare dincolo de a treia perioadă de reglementare în timpul unui joc, unde se aplică regulile normale de hochei. Deși în trecut s-au jucat perioade suplimentare de prelungire, astăzi prelungirile sunt moarte subită, ceea ce înseamnă că jocul se termină imediat când un jucător înscrie un gol.

Pentru sezonul 1983-84, NHL a introdus un perioada suplimentară a sezonului regulat de cinci minute, comparativ cu cele douăzeci de minute din perioadele de reglementare. Dacă perioada suplimentară de cinci minute s-a încheiat fără niciun punctaj, jocul a fost egal. Notă: Asociația Mondială de Hochei a folosit o perioadă de prelungire a sezonului regulat de 10 minute, la fel ca NHL înainte de al doilea război mondial.

În 1998, Liga Americană de Hochei a introdus o regulă în care echipele vor juca cele cinci o perioadă de minute suplimentare cu patru patinatori și un portar, mai degrabă decât la forță maximă (cinci patinatori), cu excepția situațiilor de avantaj cu doi bărbați. Într-o situație de avantaj cu doi bărbați, echipa cu avantaj va juca cu cinci jucători. Regula a fost populară și a fost adoptată de NHL și ECHL în sezonul următor.

În cazul în care perioada de prelungire se va încheia cu niciunul dintre punctele secundare, echipele participă la un „shootout”, care va duce la moarte subită dacă este egalat după a treia sau a cincea rundă, în funcție de ligă.

Mats Sundin deține recordul pentru cele mai multe goluri de prelungiri din sezonul regulat cu 15.

În playoff-ul Cupei Stanley, perioadele de prelungiri sunt identice până la perioadele de reglementare, cu excepția faptului că echipele continuă să joace perioade de prelungire până când se înscrie un gol, deoarece trebuie stabilit un câștigător și un învins. Acest lucru poate duce la jocuri cu mai multe perioade de prelungire – un joc recent între Vancouver Canucks și Dallas Stars în playoff-urile din 2006-2007 a avut patru perioade de prelungire înainte ca Vancouver să înscrie. Joe Sakic are recordul pentru cele mai multe goluri în carieră din play-off-ul cu șapte. Interesant este faptul că trei dintre jucătorii legendari ai jocului, Mark Messier (109 jocuri din playoff), Mario Lemieux (77 de jocuri) și Gordie Howe (68 de jocuri) nu au marcat niciodată un gol de prelungire în playoff. Perioadele suplimentare se joacă fără pauze comerciale.

Shootout

Majoritatea ligilor minore inferioare (ECHL, Central, UHL) au prezentat un shootout unde, la sfârșitul regulamentului, se folosește un shootout similar formatului turneului internațional.

Cu toate acestea, în 2000, ECHL a adoptat prelungirile AHL de patru la patru înainte de împușcare.

Pentru sezonul AHL 2004-05, AHL a urmat conducerea ECHL și a adoptat un tir de cinci jucători. Tirajul standard de cinci bărbați este folosit după patru-pe-patru ore suplimentare pentru toate ligile minore din America de Nord.

După începerea ligilor minore, începând cu 2005-06 sezonul, NHL încheie expoziția și jocurile din sezonul regulat la egalitate după perioada de prelungire de cinci minute printr-o împușcare. competiție internațională și ligă minoră. Echipa cu cele mai multe goluri în timpul celor trei lovituri este declarată câștigătoare. Cu toate acestea, dacă același număr de goluri sunt marcate de ambele echipe în timpul shootout-ului, se începe un shootout mortal subit, ca și în competiția internațională. Echipele alternează făcând lovituri de pedeapsă, până când o echipă înscrie și cealaltă nu, producând astfel un învingător. Toți jucătorii (cu excepția portarilor) din lista unei echipe trebuie să tragă înainte ca orice jucător să poată trage de două ori.

Tragerile nu sunt utilizate în playoff-uri pentru nici o ligă minoră din America de Nord. În schimb, perioadele suplimentare de 20 de minute sunt utilizată până la înscrierea unui singur gol.

În competiția All-Star Skills din Liga Națională de Hochei, competiția se încheie printr-o lovitură de penalizare cunoscută sub numele de Breakaway Relay.

Strategie

Strategia este considerată a fi foarte importantă în timpul loviturilor de pedeapsă și al loviturilor de prelungire atât pentru shooter, cât și pentru portar. Atât shooterii, cât și portarii își consultă de obicei colegii de echipă și antrenorii pentru sfaturi despre stilul de joc al jucătorului advers. Tragerii iau adesea în considerare punctele tari și punctele slabe ale portarului (cum ar fi o mănușă rapidă sau salvarea cu bățul), stilul preferat de portare (cum ar fi fluturele sau stand-up-ul) și metoda de a-l provoca pe trăgător. unghiul de atac preconizat, o mișcare brevetată pe care un shooter o folosește în mod obișnuit și chiar manevrabilitatea shooterului.

Majoritatea trăgătorilor încearcă să-l depășească pe portar pentru a crea o șansă de scor mai bună. Atacantul din Minnesota Wild Mikko Koivu și atacantul Tampa Bay Lightning Martin St. Louis sunt exemple de jucători care folosesc în mod obișnuit această strategie. Cu toate acestea, nu este neobișnuit ca un trăgător să tragă pur și simplu pentru o deschidere, fără a se înscrie. Acest lucru este denumit în mod obișnuit sniping.Acest lucru se realizează cel mai frecvent atunci când un portar provoacă un trăgător oferindu-le o gaură deschisă (păstrând o mănușă, un tampon sau un baston în afara poziției sau fiind în afara poziției sunetului perfect pentru a-l tenta pe tragător să vizeze deschiderea dată) . Atacantul Vancouver Canuck Markus Naslund și fostul atacant NHL Brett Hull sunt denumite în mod obișnuit lunetiști. Foarte rar, un trăgător poate face o captură sau o încheietură de la încheietura mâinii din punctul sau partea de sus a slotului. Acest lucru se realizează aproape exclusiv atunci când un trăgător fie are un nivel ridicat de încredere în lovitura sa, fie încearcă să surprindă portarul prin surprindere. Atacantul Minnesota Wild Brian Rolston și fundașul Anaheim Mighty Ducks Chris Pronger au folosit ambele această strategie cu succes. De fapt, Pronger a reușit să folosească această strategie în finala Cupei Stanley 2006, cu o lovitură de pedeapsă împotriva portarului Cam Ward din portocaliul Carolina Hurricanes. 1936 – Mud Bruneteau din Detroit încheie cel mai lung meci din playoff-ul Stanley Cup, marcând singurul gol al jocului într-o victorie cu 1-0 asupra Montreal Maroons. Golul a venit la 16:30 în a șasea perioadă de prelungiri pentru un total de 116: 30 din prelungiri. Jocul a fost cu doar 3:30 în afară de echivalentul jucării a trei jocuri spate-în-spate-în-spate.

• 23 aprilie 1950 – Pete Babando înscrie la 28 : 31 de ore suplimentare pentru a oferi Detroit Red Wings o victorie cu 4-3 în al șaptelea joc din finala Cupei Stanley asupra New York Rangers. A fost prima dată când un al șaptelea joc dintr-o serie finală a intrat în prelungiri.
  • 21 aprilie 1951 – Bill Barilko înscrie la 2:53 din prelungiri pentru a da Toronto Maple Lansează o victorie cu 3-2 în al cincilea joc din finala Cupei Stanley asupra Montreal Canadiens. Toate cele cinci jocuri din serie au avut nevoie de prelungiri pentru a fi decis.
  • 16 aprilie 1954 – Tony Leswick înscrie la 4:20 din prelungiri pentru a oferi Detroit Red Wings 2-1 câștigă în al șaptelea joc din finala Cupei Stanley asupra Montreal Canadiens. Niciun al șaptelea joc din seria Final nu a trecut la prelungiri.
  • 23 aprilie 1964 – Bobby Baun de la Toronto Maple Leafs a câștigat un câștigător al jocului împotriva Detroit 1:43 în prelungiri în jocul 6 al finalei. Scopul este remarcabil deoarece Baun și-a rupt glezna mai devreme în joc. A fost înghețat și înregistrat, iar Baun s-a întors pe gheață pentru a înscrie golul victoriei.
  • 10 mai 1970 – Unul dintre cele mai de neșters moment din istoria sportului este vederea Golul lui Bobby Orr „în zbor” care i-a oferit Boston Bruins o victorie cu 4-3 și o manevră în patru jocuri a St. Louis Blues în finala Cupei Stanley.
  • 14 mai 1977 – Jacques Lemaire a înscris cel de-al doilea din cele 3 goluri de prelungire în playoff pentru a învinge Boston Bruins cu 2-1, permițând canadienilor de la Montreal să câștige seria Cupei Stanley Cup cu 4-0.
  • 24 mai 1980 – Bob Nystrom de la New York Islanders înscrie golul de scutire al Cupei Stanley la 7:11 din prelungiri, eliminând Philadelphia Flyers în șase jocuri.
  • 10 aprilie 1982 – „Miracle on Manchester” – Rookie Daryl Evans acordă celor de la Los Angeles Kings o victorie cu 6-5 împotriva Edmonton Oilers la ora 2:35 din prelungirea timpului. Regii au urmărit Oilers cu 5-0 după a doua perioadă a Game-ului 3 din semifinalele Diviziei Smythe. Aceasta rămâne încă cea mai mare Revenirea din playoff-ul unui singur joc în istoria NHL.
  • 12 mai 1986 – Golul prelungit al lui Doug Wickenheiser oferă St. Louis Blues o victorie cu 6-5 asupra Calgary Flames din Jocul 6 al finalei conferinței Campbell. Golul, cunoscut sub numele de „Miracolul de luni seară”, a dat o revenire cu 5-1, a făcut cu atât mai impresionant că toate cele patru goluri de revenire au fost marcate în ultimele zece minute ale celei de-a treia perioade.

• 18 mai 1986 – Un gol al lui Brian Skrudland pune capăt celei mai scurte ore suplimentare din istoria NHL la doar 9 secunde. Golul victoriei i-a oferit canadienilor de la Montreal o victorie cu 3-2 asupra Calgary Flames în meciul 2 din finala Cupei Stanley.
  • 18 aprilie 1987 – Pat LaFontaine din New York Islanders înscrie un gol împotriva Washington Capitals la 68:47 din prelungiri, care încheie cel mai lung joc șapte din istoria playoff-ului NHL. Portarul insulelor Kelly Hrudey înregistrează 73 de salvări. A se vedea Easter Epic.
  • 15 mai 1990 – După ce a jucat cu greu în prelungiri, Petr Klima a ieșit de pe bancă târziu în triplă prelungire și a marcat aproape imediat pentru a încheia cea mai lungă prelungire din NHL Istoria finalei. Obiectivul i-a dat lui Edmonton Oilers o victorie cu 3-2 asupra Boston Bruins în meciul 1 din finala Cupei Stanley, pregătind scena pentru cea de-a cincea cupă a Oilers în ultimii șapte ani.
  • 1993 – După ce a pierdut în prelungirile din jocul 1 din semifinala diviziei Adams în fața Quebec Nordiques, canadienii din Montreal câștigă 10 jocuri consecutive de prelungiri pe ruta către câștigarea Cupei Stanley.
  • 30 aprilie 1994 – Pavel Bure înscrie 2:20 în a doua prelungire a celui de-al șaptelea joc din runda de deschidere a seriei de playoff-uri din Vancouver cu Calgary.Câștigul a dat Vancouver Canucks trei victorii consecutive în prelungiri față de favoritele Calgary Flames, care au risipit un avantaj în seria 3-1.
  • 27 mai 1994 – Stephane Matteau încheie Conferința de Est Finalele cu un gol finalizat pe portarul debutant al New Jersey, Martin Brodeur. A fost cel de-al doilea gol al prelungirilor din serie al lui Matteau și i-a propulsat pe New York Rangers la prima lor apariție în Finale în ultimii cincisprezece ani.
  • 10 iunie 1996 – Uwe Krupp a devenit cel de-al 12-lea jucător din istoria NHL care a încheiat finala Cupei Stanley cu un număr de ore suplimentare, oferind Colorado Avalanche o victorie cu 1-0 și o măturare a Florida Panthers.
  • 19 iunie 1999 – Brett Hull înscrie cu 5:09 rămas în al treilea OT din jocul șase pentru a câștiga Cupa Stanley pentru Dallas Stars în fața Buffalo Sabres.
  • 10 iunie 2000 – Jason Arnott înscrie pe portarul Dallas Stars Ed Belfour în a doua perioadă de prelungire a jocului 6 pentru a oferi New Jersey Devils cea de-a doua Cupă Stanley.
  • 11 aprilie 2007 – Roberto Luongo, portarul pentru Vancouver Canucks, joacă și câștigă primul său meci de playoff în carieră în timp ce face 72 de salvări, un timid din recordul lui Kelly Hrudey; jocul ar fi cel de-al 6-lea cel mai lung vreodată, intrând în patru ore suplimentare. Henrik Sedin a marcat golul victoriei.

Cele mai lungi jocuri suplimentare pentru NHL

Aceasta este o listă cu cele mai lungi jocuri suplimentare pentru Liga Națională de Hochei (NHL).

80:48 Mighty Ducks of Anaheim 4 – 3 Dallas Stars 24 aprilie 2003 Petr Sykora
79:15 Pinguinii din Pittsburgh 3 – 2 Capitale din Washington 24 aprilie 1996 Petr Nedved
78:06 Dallas Stars 4 – 5 Vancouver Canucks 11 aprilie 2007 Henrik Sedin
70:18 Toronto Maple Leafs 3 – 2 Detroit Red Wings 23 martie 1943 Jack McLean
69:03 San Jose Sharks 1 – 2 Dallas Stars 4 mai 2008 † Brenden Morrow
68:52 New York Rangers 1 – 2 Montreal Canadiens Martie 28, 1930 Gus Rivers
68:47 Insulele din New York 3 – 2 Capitale din Washington 18 aprilie 1987 †† Pat LaFontaine
65:43 New Jersey Devils 0 – 1 Buffalo Sabers 27 aprilie 1994 Dave Hannan
61:09 Montreal Canadiens 3 – 2 Detroit Red Wings 27 martie 1951 Mauri ce Richard
53:54 Philadelphia Flyers 3 – 2 Toronto Maple Leafs 16 aprilie 2003 Mark Recchi
53:50 Chicago Black Hawks 3 – 2 Montreal Canadiens 9 aprilie 1931 * Cy Wentworth
52:12 Montreal Canadiens 1 – 2 Chicago Black Hawks 26 martie 1961 Murray Balfour
52:08 Boston Bruins 3 – 4 Chicago Blackhawks 12 iunie 2013 * Andrew Shaw
51:49 De troit Red Wings 2 – 1 Montreal Canadiens 1 aprilie 1937 Hec Kilrea

* Joc Finala Cupei Stanley ** Gol câștigător al Cupei Stanley † Obiectiv care se încadrează în serie †† Joc 7

Notă ligă prelungiri

AHL

Cinci jocuri AHL au intrat într-o a patra perioadă de prelungiri.

CIS – OUA Men

York Lions and Lakehead Thunderwolves au trecut la a patra prelungire (50:47 minute de prelungiri) pe 15 februarie 2007 în Thunder Bay, Ontario. să decidă un câștigător în acțiunea de hochei playoff masculin OUA. Lakehead a câștigat jocul cu marcajul de 13 secunde din a patra perioadă de prelungiri, când Michael Wehrstedt l-a învins pe portarul Lions Kevin Druce cu câștigătorul într-un maraton 3-2. Ambii portari au strălucit pentru echipele lor, deoarece Druce a făcut 82 remarcabile salvări, în timp ce Chris Whitley a făcut 54 pentru Lakehead.

ECHL

Un joc din 5 mai 2000 între Louisiana IceGators și Greenville (SC) Grrrowl a durat 61:24 din prelungiri, cu Grrrowl câștigător, 3-2.