Istoria seriei: Notre Dame vs. Pittsburgh

Jucarea unui program ACC înseamnă că Notre Dame nu va juca rivalii de lungă durată, dar acolo este un adversar din liga cu care irlandezii de luptă au o istorie lungă. Acesta ar fi adversarul din acest weekend, Pitt Panthers.

ISTORIA SERIE

Aceasta va fi cea de-a 72-a întâlnire dintre Notre Dame și Pittsburgh. Notre Dame conduce seria din toate timpurile 49-21-1. Fighting Irish a câștigat cinci dintre ultimele șase întâlniri, toate care au avut loc în era Brian Kelly.

Să recapitulăm jocurile dintre irlandezi și Panthers din era Kelly.

2018 – Fighting Irish, clasat pe locul 5, a primit o sperietură ultima dată când s-a confruntat cu Panthers. Pitt a preluat conducerea jocului 88 de metri pe 17 piese și a scos 9:43 din ceas. Notre Dame nu a putut trece prin nimic. primele două sferturi și jumătate de joc. O revenire de start de 99 de curți pentru un scor i-a oferit Panthers un avantaj de 14-6 în al treilea trimestru.

Wideout Chase Claypool i-a adus în cele din urmă pe irlandezi în zona finală târziu în al treilea trimestru. Notre Dame nu a preluat conducerea până la ora 5:43 a celui de-al patrulea trimestru, când Ian Book a lovit-o pe Miles Boykin pe o rută de poștă pentru o trecere de 35 de metri.

2015 – Pitt a încercat să-l apere pe receptorul lui Notre Dame, Will Fuller, unul la unu, și nu este surprinzător, acea decizie a eșuat într-un mod uriaș. Fuller a înscris de două ori în prima repriză pentru a aduce irlandezii la un scor de 21-3 ftime lead. Fuller a marcat din nou în al treilea trimestru, iar atacul terestru irlandez a dominat în a doua jumătate, irlandezii împingând conducerea la 42-17.

Pitt a marcat de două ori târziu pentru a face scorul 42-30 mult mai aproape decât jocul a fost de fapt. Fuller a adus șapte pase pentru 152 de metri și trei scoruri, în timp ce Josh Adams s-a repezit pentru 147 de metri după ce a intervenit pentru un CJ Prosise rănit, care a coborât în prima repriză.

2013 – Notre Dame a controlat acțiunea în prima repriză, dar un gol de teren ratat și o bătaie adâncă în teritoriul Pitt au ținut scorul aproape la 14-7 la repriză. După ce echipele au tranzacționat touchdown-uri în al treilea trimestru, irlandezii au rămas fără scor în al patrulea trimestru. Pitt a marcat cu 9:36 rămas în joc, dar irlandezii nu au putut răspunde. Două interceptări din a doua jumătate a quarterback-ului Tommy Rees s-au dovedit costisitoare.

2012 – sezonul neînvins al lui Notre Dame aproape a ajuns la sfârșit, dar un raliu extraordinar din al patrulea trimestru a păstrat cursa pentru jocul pentru titlul BCS. Pitt a condus 10 -6 la pauză, și apoi a depășit 10-0 irlandezii în al treilea trimestru pentru a lua o conducere de 20-6 în al patrulea trimestru.

Fundașul Everett Golson a aruncat două pase de touchdown în al patrulea trimestru pentru a reuși 20-18, iar cursa sa de conversie în două puncte a egalat-o la 20-20 cu puțin peste două minute de joc.

În cea de-a doua prelungire, fundașul Cierre Wood a căutat linia de poartă și Pitt Panthers au ratat o încercare de 33 de curți, iar oficialii au ratat ceea ce ar fi trebuit să fie o penalizare la Notre Dame pentru că au avut doi jucători cu același număr pe teren. Pitt a lovit un gol în a treia prelungire, dar a revenit la Rularele din spate de la Golson i-au adus pe irlandezi în zona finală pentru victorie.

2011 – Aceasta a fost o bătălie defensivă pe tot parcursul. Nici Rees, nici fundașul lui Pitt, Tino Sunseri, nu au făcut prea multe în joc. Jocul a fost un touchdown de 79 de curți condus de Jonas Gray. Pitt a condus cu 12-7 la sfârșitul jocului, dar Rees l-a lovit pe Tyler Eifert pentru un scor de 6 metri în al patrulea trimestru pentru victorie.

2010 – Victoria lui Notre Dame a fost mai convingătoare decât scorul final Irlandezii au controlat pe tot parcursul, luând un avans de 20-3 în al treilea trimestru. Pitt a marcat târziu în al treilea pentru a face 20-10, iar Notre Dame a răspuns cu un gol pe teren David Ruffer. Panterii au marcat în al patrulea, dar Notre Dame a forțat o lovitură și l-a transformat pe Pitt în ultimele două unități.

Quarterback Dayne Crist a trecut la ofensă cu 242 de metri de trecere și două touchdown-uri (unul care trece, unul care se grăbește).