Câți bani vor câștiga câștigătorii Super Bowl 2020

Kansas City Chiefs și San Francisco 49ers vor juca pentru Super Bowl LIV duminică, 2 februarie 2020. Lansare este setat pentru 18:30 ET.

În plus față de aducerea acasă a râvnitului trofeu Vince Lombardi, jucătorii din echipa câștigătoare vor câștiga fiecare câte un bonus de șase cifre: 124.000 USD. Acest lucru este în conformitate cu contractul colectiv de negocieri din 2011 semnat de NFL cu Asociația Jucătorilor NFL, care va fi în vigoare până în sezonul 2020.

Atât șefii, cât și cei 49ers au câștigat deja 87.000 $ per jucător în post-sezon Numărul respectiv include 31.000 $ pentru câștigarea rundei de playoff divizionare și 56.000 $ pentru campionatul conferinței. Fiecare câștigător ar putea pleca acasă cu un total de 211.000 $ în bonus.

Jucătorii echipei care vor pierde vor primi 62.000 $ pentru câștig. până la jocul final, ajungând la suma totală de 149.000 de dolari.

Plata post-sezon este egalitară, ceea ce înseamnă că începătorii, copiile de rezervă și jucătorii accidentați câștigă toți aceeași sumă, atâta timp cât au cheltuit un anumit număr de jocurile din lista activă sau inactivă a echipei lor.

Jucătorii care au fost tranzacționați la un moment dat în timpul sezonului și nu sunt în lista activă sau inactivă a echipei în momentul jocului pot câștiga un bonus de post-sezon dacă ar fi fost pe listă pentru cel puțin opt jocuri din acel sezon.

De exemplu, în timpul sezonului 2017-2018, fundașul Jimmy Garoppolo a început cu New England Patriots și a fost schimbat la mijlocul sezonului la San Francisco 49ers. Niners nu au făcut playoff-urile, dar Patriots au făcut-o și, din moment ce Garoppolo a fost pe lista Patriots pentru opt jocuri, s-a calificat pentru un bonus de post-sezon. A câștigat 28.000 $ când Patriots au câștigat runda divizionară, 51.000 $ când au câștigat AFC joc de campionat și încă 56.000 de dolari când au pierdut în Super Bowl, pentru un total de 135.000 de dolari. Nu este rău pentru că a urmărit de pe margine în SF. Anul acesta, desigur, Garoppolo ocupă locul central ca fundaș de start pentru 49ers.

Pentru cei mai mari câștigători de pe teren, inclusiv Garoppolo, al cărui salariu mediu anual este de 27,5 milioane de dolari, bonusul Super Bowl se simte ca o schimbare de buzunar. Dar pentru jucătorii care câștigă 495.000 de dolari, minimul ligii, bonusul de 211.000 de dolari ar fi aproximativ o creștere de 43% a câștigurilor lor anuale.

Jucătorii vor fi plătiți în termen de 15 zile după ce jocul a fost jucat, notează contractul de negociere colectivă.

Nu ratați: cel mai mare -atleta plătită la Super Bowl LIV va lua acasă 27,5 milioane de dolari anul acesta, mulțumită „celei mai mari oferte din istoria NFL”

Vă place această poveste? Abonați-vă la CNBC Make It pe YouTube!