Brad Marchand (Română)

AmateurEdit

Brad Marchand a crescut jucând hochei minor în zona Hammonds Plains, Nova Scotia, inclusiv piticul AAA cu metroul Dartmouth înainte de a fi al doilea tur în proiectul de pitic QMJHL din 2004. A jucat patru sezoane în QMJHL între Moncton Wildcats, Val-d „Or Foreurs și Halifax Mooseheads.

ProfessionalEdit

Marchand a fost selectat pe locul 71 în clasamentul NHL 2006, Boston Bruins. A debutat în NHL pe 21 octombrie 2009, împotriva Nashville Predators. Apoi a marcat primul său gol NHL în carieră împotriva lui Jhonas Enroth de la Buffalo Sabers pe 3 noiembrie 2010.

Marchand sa stabilit în calitate de jucător cu două sensuri pentru Bruins în sezonul 2010-11, primul său an complet în NHL. A marcat 21 de goluri, inclusiv cinci pe scurt (clasat pe locul trei în ligă) și 41 de puncte; Evaluare +25 plus-minus. La 2 aprilie 2011, înainte de ultimul joc de acasă al sezonului Bruins împotriva Atlanta Thrashers, Marchand a fost distins cu al 7-lea premiu pentru jucători Bruins, așa cum a votat fanii clubului prin intermediul Rețeaua sportivă regională New England (NESN). Onoarea este acordată anual fanilor jucătorilor Bruins, care cred că cei mai performanți depășesc așteptările. În timpul playoff-ului Stanley Cup din 2011, Marchand a obținut 19 puncte în 25 de jocuri, ajutându-i pe Bruins la un campionat al Cupei Stanley. Cele 11 goluri ale sale l-au legat pe Jeremy Roenick pentru cel de-al doilea cel mai mare de un debutant în NHL. Totalul lui Marchand a inclus două goluri în al șaptelea joc decisiv al finalei împotriva Vancouver Canucks.

Marchand în sezonul NHL 2011-12.

În afara sezonului, Bruins a semnat din nou Marchand pentru o prelungire a contractului de doi ani, anunțată pe 14 septembrie 2011 În timpul sezonului următor, pe 23 decembrie 2011, a marcat prima sa hat-trick în NHL în carieră într-o victorie cu 8-0 împotriva Florida Panthers la TD Garden. De asemenea, a adăugat două pase decisive pentru un efort de cinci puncte.

În timpul sezonului 2014-15, Marchand a jucat pe „linia de top a lui Bruins pentru majoritatea sezonului, a terminat sezonul ca principal golgheter al Bostonului, cu 24 de goluri și a egalat pe locul patru în echipă cu apărătorul Dougie Hamilton în totalul punctelor, cu 42. Imediat după sezonul regulat 2014-15, Marchand a necesitat o intervenție chirurgicală pe tendoanele rupte din jurul cotului drept, lucru care îl deranja încă de la început primăvara anului 2014 – se aștepta să fie pe deplin pregătit pentru sezonul 2015–16 Boston Bruins, când a început tabăra de antrenament pe 17 septembrie 2015.

În timpul unui meci de acasă, pe 6 februarie 2016, Marchand a primit o lovitură de pedeapsă șansă împotriva Sabrelor de Buffalo, o întâmplare rară în timpul unei runde de eliminare a prelungirilor în sezonul regulat – cu 2:28 din ceasul suplimentar 3 la 3, Marchand a marcat la lovitura de pedeapsă, prima dată în istoria echipei Bruins că o lovitură de pedeapsă reușită a câștigat vreodată un meci de sezon regulat în prelungiri. Marchand a încheiat sezonul cu 37 de goluri și 24 de pase decisive și un plus-minus de 21.

La jumătatea Cupei Mondiale de Hochei din 2016, unde Marchand a fost unul dintre cei mai buni marcatori cu eventuala campioană Canada, a semnat o prelungire a contractului de opt ani cu Bruins în valoare de 49 de milioane de dolari până în sezonul 2024-25.

La sfârșitul sezonului 2016-17, pe 13 martie 2017, Marchand a obținut al doilea hat trick în cariera sa de Bruins. , cu toate cele trei goluri marcate în cea de-a treia perioadă a unui joc de 6-3 pe teren, Bruins „câștigă împotriva Vancouver Canucks, doar coechipierul său David Krejčí marcând un gol suplimentar între” trio-ul lui Marchand din golurile Bruins din perioada a treia „.

Marchand a obținut cel de-al treilea hat trick în carieră, precum și o pereche de asistențe pentru o noapte de cinci puncte, într-o victorie cu 6-5 în timpul prelungirii pe gheză acasă asupra Detroit Red Wings pe 6 martie 2018. Al treilea său gol în acest joc a fost câștigătorul prelungirilor, ceea ce l-a făcut, de asemenea, pe Marchand Bruins să fie liderul francizei din toate timpurile în sezonul regulat al golurilor suplimentare cu al 11-lea din cariera sa. Pe 31 martie 2019, într-un joc împotriva Detroit Red Wings, Marchand a înscris cel de-al 26-lea gol de abreviere în carieră, devenind liderul golurilor abrupte din toate timpurile Bruins în fața lui Rick Middleton. În jocul următor al lui Bruins, pe 3 aprilie, pe drum împotriva Columbus Blue Jackets, Marchand a devenit al zecelea jucător Bruins din istoria echipei care a înscris 100 de puncte (36 goluri, 64 pase decisive) într-un sezon, primul Bruin care a făcut acest lucru de la fostul centru Bruins, Joe Thornton, a făcut-o în sezonul 2002-2003.