Chamonix 1924 (Čeština)

První zimní olympijské hry byly původně známé jako „týden zimních sportů“.

Oficiální uznání

V roce 1926, během 25. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Lisabonu, byly hry v Chamonix uznány jako první zimní olympijské hry.

Prezentace medaile

Oficiální ceremoniál medaile se konalo až 5. února, krátce před závěrečným projevem Pierra de Coubertina. Protože někteří sportovci již odešli domů, Frantz Reichel předal své medaile ostatním členům svých týmů.

Trať na úpatí ledovců

Boby se konaly na Pélerinsově trati, pojmenované podle ledovce, který jí dominuje. Zařízení bylo přepraveno na vrchol trati pomocí staré lanovky Aiguille du Midi.

122 vstřelených gólů

V ledním hokeji v průběhu prvních tří zápasů na turnaji se kanadskému týmu podařilo skórovat 85krát bez inkasování gólů. Kanada zvítězila v turnaji vstřelením 122 gólů, pouze tři proti nim vstřelily!

Vybavení na ramenou

Pro průvod delegací během zahajovacího ceremoniálu pochodovalo mnoho sportovců se svým vybavením na rameni (lyže, hokejky atd.). Podle pravidel platných v té době museli sportovci pochodovat ve sportovním oblečení a lyže nebo hokejky byly součástí jejich vybavení. Delegace dnes již nenosí své sportovní oblečení, ale snaží se navzájem překonat, pokud jde o představivost, aby se objevily v celé své kráse.

10 000 platících diváků

Pro toto vydání her bylo zaznamenáno 10 004 platících diváků.

Poslední, ale přinejmenším hodnocený

V běhu na lyžích, na 50 km dlouhé akci, konané v prudkém a ledovém chladném větru, skončil poslední závodník 2h30m po Norovi Thorleif Haugovi, kdo vyhrál událost za 3:44 min.